Proiectul ,,Punguța Speranței „

Albert Einstein spunea : ” Dacă dorim să continuăm a trăi pe această planetă, este nevoie de o schimbare de atitudine”
La începutul anului de studiu, în această perioadă de pandemie, membrii Consiliului Elevilor din L.T.,,Olimp” Sângerei au încercat să identifice necesitățile și au discutat problemele de moment ale școlii . În urma discuțiilor , au decis să creeze o alee verde de arbuști și tufari decorativi , în preajma Clasei în aer liber. În acest context, elevii au lansat proiectul ,,Punguța Speranței ” – o campanie de colectare a bănuților în scop caritabil. În urma proiectului s-au colectat surse din care au fost procurați arbuștii și tufarii decorativi. Prin intermediul acestui proiect, elevii au învățat să lucreze în echipă , să se implice activ în plantarea arbuștilor pentru realizarea unui spațiu verde pe teritoriul instituției și au înțeles că orice schimbare începe de la ei. Elevii s-au mobilizat exemplar și au adus o schimbare reală în viața școlii . Misiunea importantă de a planta arbuștii și tufarii decorativi le-a revenit boboceilor din clasa a X-a ,,A” și a X-a ,,B” , susținuți și îndrumați de către diriginții Bîrsanu Olga și Matveev Constantin.
Implicarea elevilor în viața școlii , prin activități ecologice , urmărește formarea unui comportament ecoprotectiv, care cu siguranță va folosi in definitivarea personalității și conștiinței lor !