Proiectul ActiveCiuluc

Orice râu are nevoie de protecție! În cadrul proiectului #ActiveCiuluc, am plantat și vom continua să plantăm fâșii de protecție.Astăzi, 09 decembrie 2020, am plantat 50 puieți de tei în parcul din preajma liceului.Activitatea ecologică a avut loc în cadrul Laboratorului practic la biologie , în Liceul Teoretic ,,Olimp” din or.Sîngerei. La inițiativa dnei director, dreptul de a planta fâșia de tei le-a revenit absolvenților claselor a XII-a din liceu, coordonați de către profesoara de biologie , Victoria Tabarcea.Planificăm să plantăm și o fâșie forestieră de protecție a malurilor râpii care se află nu departe de clădirea instituției și a caselor de locuit.Dna director a venit cu ideea de a numi această fâșie de tei ,,Promoția 2021”, iar elevii își vor putea întări puterile la umbra acestor tei, ori de câte ori vor reveni în instituție, amintindu-și de momentul plantării puieților.Elevii au mulțumit ActiveCiuluc pentru surpriza dulce !