Adio, pică frunza…

Adio, pică frunza…
Ea s-așterne, val-vârtej, prin dansul culorilor , pe pământul reavăn. Astfel, elevii L.T.,,Olimp” din Sîngerei, cu elan deosebit au participat la colectarea mărgăritarelor autumnale. Activitatea demarată reprezintă în domeniul ecologiei o atitudine personală în care, fiecare fiind conștient, își aduce lepta întru prospețimea aerului, păstrarea mediului ambiant. Pe teritoriul instituției s-a instalat o cutie de compost.Compostul, ca rezultat final al procesului de descompunere, este un material stabil și igienic, similar cu humusul din pădure, care poate fi folosit ca și îngrășământ natural , evitând astfel necesitatea utilizării îngrășămintelor chimice. El este adăugat pe sol pentru a-i îmbunătăți proprietățile acestuia . Scopul acestei acțiuni ecologice este : explorarea unei noi tehnologii organice , responzabilizarea și prețuirea resurselor naturale. Activitatea este organizată în cadrul proiectului Active Ciuluc realizat de Asociația EcoVisio cu suportul Agenției Elvețiene pentru Dezvoltare și Cooperare și Agenției Austriece pentru Dezvoltare.