Crăciunul a fost întotdeauna un prilej de fericire si nerăbdare pentru copii
Crăciunul a fost întotdeauna un prilej de fericire si nerăbdare pentru copii. Toată atenția este îndreptată către ei, iar lunile de iarnă trec exact ca într-o poveste. Însă nu pentru toți. Mii de copii în Republica Moldova nu au avut niciodată un Crăciun adevărat.Crăciunul este perioada anului în care avem ocazia să redescoperim bucuria de a dărui !
Dacă tot este cea mai minunată perioadă a anului, o modalitate de a ne conecta la această atmosferă este să fim aproape de copiii mai triști ca noi.
La inițiativa directorului Liceului Teoretic ,,Olimp” din or. Sângerei, dna Ludmila Șișcanu, s-a lansat ideea activității ,,De Crăciun, fii mai bun ! ” Activitatea a fost coordonată de către diriginta clasei a 8-a ,,B”, Spînu Liliana și diriginta clasei a 8-a ,,C”, Elena Bajereanu, cu implicarea elevilor din clasa a 8-a A,B și C. Pe holul liceului a fost amplasat ,,Brăduțul responsabilităților”, care a fost împodobit cu jucării confecționate de către elevi, cu multă dragoste și dedicație. Tot aici, elevii au adus jucării moi și dulciuri.Cu fapte bune, trecem mai ușor prin momentele grele ! Scopul acestei activități a fost dezvoltarea empatiei, altruismului și responsabilității în rândul elevilor , dar și de a aduce un zâmbet pe fața copiilor aflați în dificultate.
Crăciunul este momentul de relaxare, de bucurie, de reîntâlnire cu cei dragi, dar este și momentul cand trebuie să ne gândim și la cei nevoiași din jurul nostru.





















